Likit İçeriğinde ki PG ve VG Nedir? Yorum bırak

Elektronik Sigara Likit İçeriğinde ki PG ve VG Nedir? Ne anlama geliyor? VP ve PG kaç olmalıdır? En kaliteli likit hangisi? Nasıl anlaşılır? Gibi bir çok soruya, elektronik sigara kullanıcıları için özel olarak bu makalemizde cevaplamayı uygun bulduk.

Daha önce ki makalelerimiz de belirttiğimiz üzere şunu net şekilde tekrar belirtmeliyiz ki, ithal, fabrikasyon likit kullanılması yine orjinal dünyaca tanınmış likit markaları kullanılması en önemli nokta olup, el yapımı, merdiven altı likitleri kullanmak, VP ve PG si ne olursa olsun son derece önemlidir. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken nokta, VP / PG değil likit marka ya da çeşitinin orjinal ve ithal bir marka olmasıdır ve satın alırken bunu göz önünde bulundurarak tüketilmesi sağlık ve kaliteli bir elektronik sigara kullanımı açısından son derece önemlidir.

Propilen Glikol (PG) ve Bitkisel Gliserin (VG) Ne İfade Ediyor?

Elektronik sigara likit dört bileşen içermektedir.  PG veya VG baz likit , nikotin, su ve tatlandırıcılar yani aromalar. Baz likitler e likit de taban veya taşıyıcı olarak nikotini ve lezzeti süspanse halinde tutar ve taşır. Böylece elektronik sigara buharında yoğunluğu ve lezzeti yakalamış oluruz. Hem propilen glikol hem de bitkisel gliserin toksik olmayan organik bileşiklerdir ve genellikle gıda sektöründe de kullanıldığı için tüketim için güvenli kabul edilirler. Piyasada bulunan çeşitli ürünlerde gıda katkı maddeleri olarak yaygın şekilde kullanılırlar.
Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta bu iki bileşenin doğru şekilde karışımı ve muhafaza edilmesidir. Sonuç olarak el yapımı likit markalarında bu başarı yakalanmamaktadır.

PG tabanlı base likiti hakkında belirtmek istediğimiz nokta Propilen glikolün nispeten inceltilmiş olması nedeniyle, bu tür base likitler VG çeşidine göre daha akıcıdır ve atomizer içindeki pamuk tarafından daha kolay emilir. Pg tabanlı baselerden oluşturulan elektronik sigara likitlerin düşük yoğunluğu ise, atomizer coillerinizin daha geç yıpranmasına ve ısıtma zorluğunun az olmasından dolayı daha iyi performans almanıza olanak sağlayacaktır. Propilen glikol tatsız ve kokusuz bir maddedir, bu nedenle e-likit lezzetini herhangi bir şekilde değiştirmez. Aynı zamanda güçlü bir nem emicidir, uzun süreli kullanımlarda ağız ve boğaz kuruluğuna neden olur, bu likiti tüketirken su içmeye özen gösteriniz. PG de tütün sigarasına benzer daha güçlü bir boğaz vurumu sağlanır. Öte yandan propilen glikolün bazı e-sigara kullanıcılarında alerjik reaksiyonlara neden olduğu da bilinmektedir. Bu etkiler, boğazda karıncalanma hissi gibi küçük reaksiyonlardan, vücudun çeşitli yerlerinde ciddi iritasyonlara kadar değişebilir. PG e-likit teneffüs ettikten sonra alışılmadık semptomlar yaşarsanız, hemen kullanmayı bırakın ve bitkisel gliserin değiştirin!

Bitkisel gliserin, propilen glikol ile karşılaştırıldığında oldukça kalın bir sıvı-çözeltidir. Tek başına, VG hafif tatlı bir tada da sahiptir. E-likit inizi hazılarken tatlı yapısı nedeniyle bezneri lezzetlerin(aromaların) tesptinizi biraz zorlaştırmaktadır.

Elektronik Sigara Likit Oranlarında VP ve PG kaç olmalıdır?

Dünyanın en kaliteli Elektronik sigara Likit markalarını incelediğimizde bu oranlar %70 VG – %30 PG  –  %40 VG – %60 PG olarak gözlenebilmektedir. Bu genelde premium likitlerde ve özellikle meyve aromalı likit çeşitlerinde yer almaktadır. Tütün ağırlıklı üretilen likit markalarında bu oran %50 – %50 olarak görülmektedir. Elektronik sigara kullanıcıları arasında doğru bilinen yanlış belirtiğimiz üzere PG nin oranı yüksek ise kalitesiz sağlıksız likit düşüncesidir.  Doğru şekilde üretilen oranları doğru şekilde ve kaliteli base ve aroma kullanan ünlü markalar ve en önemlisi doğru ve zamanında demlenen likitlerde PG ve VG nin kaç olduğu değil, kalitesi, damak tadınıza uygun olup olmadığı ve kullanım amacınız olmalıdır.

en kaliteli likit markaları

En kaliteli elektronik sigara likit markaları hangisi?

Sitemizde yer alan Elektronik Sigara Likit markalarından dünyaca ünlü One Hit Wander Likit kalite noktasında tüm kullanıcıların ortak düşüncesi olduğunu kullanıcılar bilmektedir. Bunu en başta belirtebiliriz. Joyetech Likit orta seviye bir kalitede ve oranı %50 – %50 olarak üretilmiştir. Ancak, özellikle Joyetech USA-MiX Likit kullanıcıları bu çeşite hayran kalmışlar ve sigarayı hızlı bir şekilde bırakmaya yardımcı olan bir likit olarak görülmektedir. Bu noktada Likit tavsiyesi talep edildiğinde eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız bu tütün aroma çeşiti ile başlayabilirsiniz.

Meyve ve tütün noktasında Amerikan markası olan Naked Likit de son dönemlerde en çok konuşulan ve beğenilen markalar arasında yerini almıştır. Ülkemize Fransa bayiliği üzerinden gelen bu harika likitleri kullananlar asla vazgeçemiyor. Bu arada size bir efsaneden de bahsetmeden bu makaleyi tamamlamak istemem. Five Pawns Likit markası. Evet. Gerçekten efsane bir likit olduğunu bu markayı efsane yapan ise, Five Pawns Castle Long aroma çeşitini olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Sonuç olarak hangi markayı yada marka likit çeşitlerinden birini kullanırsanız kullanın, orjinal, ithal ve fabrikasyon bir likit kullanmayı sağlığınız için özen gösterin. Sizde beğendiğiniz, kaliteli gördüğünüz likit marka ve çeşitlerini konu altında ki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir